Almanya Okulları

Almanya’da Eğitim Fırsatı IEFT’de!..

Almanya yabancı öğrencilere üniversitelerini açan ve farklı ülkelerden öğrencilere lisans ve yüksek lisans eğitimi sağlayan bir ülkedir. Ülkede on binlerce Türk öğrencide eğitim yapmaktadır. Almanya yılda yaklaşık 350,000 civarında uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Alman üniversiteleri ağırlıklı olarak devlet sistemine tabidir ve düşük harçlar ile eğitim vermektedirler. Alman üniversitelerinde ağırlıklı olarak eğitim dili doğal olarak Almancadır. Ancak bazıüniversiteler lisans ve yüksek lisans seviyesinde İngilizce eğitim vermektedirler.

Alman üniversitelerinde eğitim yapan yaklaşık 350,000 civarında yabancı öğrenci toplam üniversite öğrencileri içinde yüzde 13 civarında bir oranı teşkil etmektedirler.

Eğitim standartları ve kalitesinin yüksekliği ile ünlü 84 Milyon nüfuslu Almanya’da 300 üniversite bulunmaktadır, bu üniversitelerin 233'ü devlet 67'i ise özel üniversitedir. Uluslararası öğrenciler bu üniversitelerde; tıptan, mühendisliğe, ekonomiden, psikolojiye kadar çok geniş alanda kalitelieğitim alabiliyorlar. Alman üniversitelerinin tamamına YÖK tarafından denklik veriliyor. Ayrıca Alman üniversitelerinden alınan diploma Amerika, İngiltere, Avustralya, Kanada ve diğer AB ülkeleriyle beraber tüm dünyada da geçerlidir.

Almanya'da  devlet üniversitelerinde genelde ülkemizde olduğu gibi öğrenciden sadece yıllık harç ücreti alınıyor. Yıllık devlet üniversite harç ücretleri 500 ila 1000 Euro arasında değişiyor. Özel üniversite ücretleri ise 5,000-30,000 Euro arası değişmektedir.

Üniversite sınavında taban puanı geçip, Türkiye’de herhangi bir özel üniversite ya da devlet üniversitesinde 4 yıllık bir bölümde okumaya hak kazanmış öğrenciler kayıtlarınıkolaylıkla Almanya’da bir üniversiteye yaptırabiliyor. 3 yıl süren lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler mezun olduktan sonra 2 yıl süren yüksek lisans eğitimlerine devam edebilir ya da 1 yıl içinde iş bulmaları durumunda Almanya’da ikamet ve çalışma izni elde edebilirler.

Bir öğrencinin Almanya’daki yaşam giderleri, ülkemizde ki büyük şehirlerdeki yaşam giderleri ile kıyaslandığında çok da farklı değildir. Almanya’da bir öğrencinin konaklama ve yemek giderleri dahil aylık masrafı yalnızca 650 – 750 € arasında değişir. Ayrıca, Almanya’nın öğrencilere tanıdığı180 gün yasal part-time çalışma izni ile öğrenci eğitim ve yaşam giderlerini daha da azaltabilir. Almanya'daki üniversitelerde öğrenciler için çeşitli konaklama imkanları bulunuyor. Öğrenciler, üniversite yurtlarında, özel yurtlarda veya öğrenci evlerinde konaklayabiliyorlar. Konaklama ücretleri ise 300 ila 400 Euro arasında değişiyor.

Almanya’da eğitim yapan uluslararası öğrencilerin büyük kısmını Çin, Rusya, Bulgaristan, Polonya ve Avusturya’dan gelen öğrenciler oluşturmaktadır. 

Alman üniversitelerinde uluslararası öğrenciler en çok; mühendislik, iktisat, sosyal bilimler, hukuk, dil ve kültürel çalışmalar, bilgisayar bilimleri, tıp, sanat, müzik ve spor alanlarını tercih etmektedirler.

Alman Üniversitelerine Başvuru Koşulları

Almanya`da yüksek öğrenim için başvuru yapmak isteyen öğrencilerin yerine getirmeleri gereken öncelikli koşullar vardır. Bunlar:

  • Türkiye`de ÖSYM tarafından bir yüksek öğrenim programına yerleştirilmek veya yüksek lisans için dört yıllık bir bölümden mezun olmak / veya olabilir durumda olmak
  • İstenilen düzeyde Almanca veya İngilizce bilgisine sahip olmak ve bu dil bilgisini de sertifikayla belgeleyebilmek.

 

TestAS Sınavı

TestAS Sınavı dünya çapında 200’ü aşkın sınav merkezlerinde uygulanmaktadır. Sınav Alman üniversitelerine yabancı ülkelerden başvuruda bulanacak adaylar içerisinden en uygun ve yatkın öğrencileri saptama olanağı sunmaktadır. TestAS Sınav sonucunu görmek isteyen üniversitelerin çoğu başarılı bir sınav sonucunu başvuru aşamasında artı puan olarak değerlendirmektedir. 

Ayrıntılı bilgi için http://www.testas.de web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Almanya’da Eğitim için Yararlı İnternet Siteler

www.daad.de

www.study-in.de

Almanya eğitim bursları farklı alanlar için verilmektedir. IEFT fuarlarında bilgi alabileceğiniz burslar;

Yoğunlaştırılmış Dil Kursu Bursu (ISK), Yaz Kursu Bursu (HSK), IAESTE Staj Bursu ,DAAD - TEV Yüksek Lisans Bursu, Doktora Araştırma Bursu, Sanatçı Bursları, Öğretim Üyeleri ve Bilim Adamlarına Araştırma Bursu, Yeniden Davet Bursu, Ögrenci Gezileri

33. IEFT Fuarlarına Almanya’dan katılan okulların listesi aşağıdaki gibidir: 

Germany - Almanya
Gisma Business School Germany
Goethe-Institut Istanbul
DAAD – Alman Akademik Değişim Servisi
Avrupa'da Yurtdışı Eğitim - Avusturya ve Almanya Üniversiteleri
LSI - Language Studies International
Sprachcaffe/Geos Languages PLUS