Fransa Okulları

Fransa okulları Türk öğrenci istiyor...

2013 yılında Fransa, 300,000 yabancı öğrenci ağırlayarak dünyada ilk  sıralarda yer aldı. Fransız Yükseköğretim Sistemi, tüm dünyada tanınan köklü bir akademik geleneğe sahip olmakla beraber kaliteli eğitim almak isteyen yabancı öğrencilere ev sahipliği yapıyor.

Fransa'da yabancı öğrenciler, öğrenci nüfusunun yüzde 12'sini oluşturmaktadır. Doktora programlarında bu oran yüzde 40'ı bulurken (OECD ülkeleri içinde en yüksek oran) bazıkurumlarda ise yüzde 50'lere ulaşmaktadır. 2011-2012 eğitim-öğretim yılında sayıları 2815’e ulaşan Türk öğrencileri, eğitimlerine Fransa'da devam eden yabancı uyruklu öğrencilerin başında geliyor. Ayrıca Fransa'da yabancı ve Fransız öğrenciler aynı haklara sahiptir (kayıt harçları, sağlık sigortası, kira yardımı, öğrenci yurtları, ulaşım indirimleri vs.).

Fransız zihniyetinin temeli "hak ve fırsat eşitliği" ilkesine dayanmaktadır. Öğrenim ücretleri (harçlar) devlet üniversitelerinde lisans programları için yıllık 181 avro ile doktora programları için 380 avro, mühendislik programları için ise 596 avro arasında değişmektedir. Bu ücretler Avrupa'daki devlet üniversitelerine kıyasla en düşük ücretlerdir. Böylelikle Fransa Devleti'nin öğrenci başına yıllık ortalama 12 000 avro harcamaktadır.

Aynı zamanda Fransa'nın yüksek yaşam kalitesi sunmaktadır: Üniversitelerin mükemmelliği, yabancı öğrencilerin oranı, yaşam kalitesi ve masrafları ile işverenler tarafından kabul edilen yüksek eğitim kalitesi gibi birçok kriteri dikkate alan QS 2012 sıralaması Paris’e, dünyadaki en iyi öğrenci şehirleri kategorisinde Boston ve Londra'nın önünde 1. sırada yer verdi.

Fransız Yükseköğretiminin kalitesi

Fransa'da 80 üniversite (tamamı devlet üniversitesi), 225 mühendislik okulu, 220 ticaret ve işletme okulu, 120 sanat okulu, 20 mimarlık okulu ve bunların haricinde çeşitli dallarda uzmanlaşmış 3, 000 okul daha bulunmaktadır. Bu eğitim ve kurum çeşitliliği öğrenciler için büyük avantaj oluşturmaktadır.

İngilizce eğitim alıp Fransızca öğrenme imkânı

Günümüzde Fransızca bilmeden Fransa'da okuma imkânı tamamıyla mümkündür. Birçok farklıalanda 770'in üstünde İngilizce eğitim veren bölüm bulunmaktadır. Öğrenci ya İngilizce Fransızca karışık ya da yüzde yüz İngilizce eğitim alabilir. Her durumda öğrenci, okuduğu bölümün yanında Fransızca dil eğitimi de alıp günlük hayatta pratik yaparak Fransızcasını geliştirebilir.

Mükemmelliği dünyaca tanınan işletme ve yönetim bilimleri eğitimi programları

Financial Times'ın 2012'de yaptığı sıralamaya göre Fransız işletme okullarının 4 yüksek lisans programı dünyada ilk ona girme başarısını gösterdi. Dünyaca tanınan bu okullar arasında HEC, ESCP Europe, INSEAD, Grenoble Graduate School of Business, IDRAC Business School, l’ESSEC Business School'u sayabiliriz.

L’Oréal, Danone, Renault, Total, Airbus vs. gibi uluslararası Fransız şirketleri sayesinde Fransa'da gerçek anlamda "  İnternational Business"  kültürü hakimdir. İşletme okulları, geleceğin çalışanlarına en iyi eğitimi verebilmek için şirketlerle ortak programlar yürütüyor.

2012 yılının istatistikleri mühendislik veya işletme okullarından yeni mezun olanların yüzde 95'inin 6 ay içinde iyi bir iş bulduklarını gösteriyor. Kariyerinin henüz başlarındaki bu genç mezunların yıllık brüt maaşları ortalama 34 200 avroyu buluyor.

33. IEFT Fuarlarına Fransa’dan Katılacak okulların Listesi aşağıdaki gibidir:
CampusFrance – Fransa Büyükelçiliği 
LSI - Language Studies International
Sprachcaffe/Geos Languages PLUS 
Mosaic Yurtdışı Eğitim -  Fransa'da Eğitim
Viamonde International