İsveç Okulları

İsveç’te Üniversite Eğitimi

İsveç, Avrupa’nın yüksek refah oranlarına sahip ülkelerinden birisidir. İsveç’te eğitime verilen önem ülkeyi dünyanın en önde gelen ülkelerinden birisi haline getirmiştir. İsveç’te üniversiteler devlet üniversitesidir. Ülkede 35 üniversitede lisans ve yüksek lisans eğitimi verilmektedir.

Tüm üniversitelerde eğitim, pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi AB vatandaşlarına ücretsizdir. 2011 Güz döneminden itibaren AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler için eğitim ücreti alınmasına karar verilmiştir. Bu bağlamda başvuru ücreti 96 Euro, eğitim ücreti ise 7.000-14.000 Euro civarı olarak belirlenmiştir. Yaşam maliyetleri için ise yılda 6.000–7.000 Euro civarında bir tutar gereklidir.

İsveç üniversiteleri özellikle yüksek lisans seviyesinde İngilizce olarak eğitim vermektedirler.

Tüm İsveç devlet üniversiteleri YÖK tarafından onaylıdırlar. Bu nedenle öğrencilerin almış oldukları diplomaları Türkiye’de geçerlidir. İsveç üniversiteleri  AB ülkelerinde ve dünyada saygın bir yere sahiptirler.

Üniversiteler öğrenci kabulünde çok seçicidirler. İngilizce programlara katılacak öğrencilerin TOEFL sınavından en az 80, IELTS'ten ise en az 6.5 puan getirmeleri gerekiyor. Ayrıca, yüksek lisans eğitimi yapmak isteyenlerin üniversite not ortalaması en az 4 üzerinden 3 olmalıdır. Üniversite başvuruları eğitim yılı başlama tarihinden en az 6 ay önce yapılmalıdır.  Lisans ve yüksek lisans başvuruları yılda iki kez alınmaktadır. Yaklaşık 20 civarında üniversitede 300’ün üzerinde yüksek lisans programı İngilizce dilinde verilmektedir. Yüksek lisans programları 1 yada 2 yıl sürmektedir. İsveç üniversitelerinde mühendislik, genetik, uluslar arası ilişkiler, işletme, medya, reklamcılık gibi bölümler uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilir.

İsveç Üniversitelerinde eğitim ücretleri ekonomiktir ancak hala pek çok yabancı öğrenci İsveç devlet kurumlarının yada üniversitelerin burslarından yararlanırlar. The Swedish Institute, İsveç devletinin resmi kurumudur ve görevi İsveç Üniversitelerine daha fazla uluslar arası öğrenci kazandırmaktır. Kurum her yıl pek çok yabancı öğrenciye burs sağlamaktadır. Burslardan her yıl Türk öğrencilerde yararlanır. Swedish Institue bursları harici her bir üniversitenin bursları mevcuttur. Üniversite burslarından yararlanmak için doğrudan üniversitelere başvuru yapılmalıdır.

İsveç’te eğitim hakkında kapsamlı bilgi için lütfen http://www.studyinsweden.se adresini ziyaret ediniz.

33. IEFT fuarlarına katılacak olan İsveç Okulları ve Kurumları 

Sweden - İsveç
Consulate General of Sweden in Istanbul
Study in Sweden
Jönköping University
SwedenEdu-İsveç'te Eğitim