İsviçre Okulları

İsviçre’de Turizm ve Otelcilik Eğitimi Yap, En İyi Otellerde Çalış

İsviçre, doğal kaynaklar bakımından zengin olmadığı için yatırımlarını eğitime, bilgiye hizmet sektörüne yöneltmiştir...

Bankacılık ve finans sektörlerinde çok güçlü bir ekonomiye sahip olan İsviçre, uzun süredir siyasi ve askerî tarafsızlık geleneğine sahiptir. Bu nedenden ötürü birçok uluslararası örgüte ev sahipliği yapmaktadır.

İsviçre'nin resmi dili Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Latince dilleridir. Federal hükümet dört resmî dili de kullanmak zorundadır. Federal Mecliste bu dört dilde simültane tercüme yapılmaktadır.

Neden İsviçre'de Eğitim?

İsviçre, dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahiptir. İsviçre’de yükseköğrenim hizmeti veren kurumların büyük kısmı devlete aittir ve 10  Devlet (Kanton) Üniversitesi ve 2 tane Federal Teknik Enstitüsü bulunmaktadır. Ayrıca çok sayıda özel üniversite bulunur. 

Özel üniversiteler özellikle turizm, otelcilik, işletme, uluslararası ticaret, bankacılık gibi alanlarda eğitim vermektedir. 

Turizm ve Otelcilik alanında oldukça iyi eğitim verilen İsviçre’de her yıl on binlerce öğrenci Turizm ve Otelcilik programlarına kayıt yaptırmaktadır. Almanca, Fransızca ve İngilizce verilen kurslarda diploma programları olduğu gibi üniversitelerde Turizm ve Otelcilik lisans  veya yüksek lisans yapılabilir. İsviçre Otelcilik Okulları Birliği (ASEH) eğitim ve staj programlarının profesyonel derecede yapılması için çalışmalarda bulunmaktadır.

Kabul Koşulları

Üniversitelere giriş, standart testlere göredir. Üniversitelerde eğitim dili genellikle Almancadır. Bazı enstitülerde ise eğitim dili Fransızcadır. Türkiye’den İsviçre’ye eğitim görmeye gidecek olan öğrenciler, öncelikle dil sınavına tabi tutulur. Dil seviyesi yetersiz olan öğrenciler bir sene boyunca hazırlık sınıfına alınır ve dil eğitimi görmek zorundadırlar.

Eğitim ve Yaşam Maliyeti

Eğitim devlet üniversitelerinde ücretsizdir veya çok cüzi bir ücret talep edilir.  Aylık ortalama yaşam maliyeti 700 Euro civarıdır.

Özel kurumlara bağlı olarak faaliyet gösteren Turizm ve Otelcilik okullarında, bir yıllık Turizm ve Otelcilik eğitim programı fiyatı, ortalama $ 20.000 civarıdır.

33. IEFT Fuarlarına İsviçre’den katılacak okulların listesi aşağıdaki gibidir:

HTMI Hotel and Tourism Management Institute Switzerland
IMI - International Management Institute Switzerland
Swiss Education Group
    César Ritz Colleges Switzerland
    Culinary Arts Academy Switzerland
    Hotel Institute Montreux
    IHTTI School Of Hotel Management
    Swiss Hotel Management School
    Swiss Education Academy