Kanada Okulları

Kanada Üniversite ve Kolejleri IEFT’de!..

Kanada dünyada en çok uluslararasıöğrencinin eğitim yaptığıyedi ülkeden birisidir. Kanada’da 2001 ‘de 100,000 civarıuluslararasıöğrenci varken2012 yılında sayı  265,000’e ulaşmıştır.

Kanada üniversitelerinde uluslararası öğrenciler, toplam öğrenci sayısı içinde yüzde 6.5 gibi bir oran oluşturmaktadır.  Kanada’da okuyan öğrencilerin  büyük kısmı  Ontorio (%42), British Columbia (%26), Quebec (%18) eyaletlerini tercih etmektedir.

265,000 uluslararası öğrencinin %60’a yakını Kanada üniversitelerinde lisans ya da yüksek lisans yaparken, yüzde 20 civarı mesleki eğitim ya da değişim, yüzde 15 ise lise eğitimi takip etmektedir.

Kanada’da çok sayıda uluslararası öğrenci İngilizce ya da Fransızca kurslarına katılmaktadır. Languages Canada kurumuna göre ; Her yıl yaklaşık 150,000 civarında  öğrenci Kanada’daİngilizce veya Fransızca kurslarına katılmaktadır.

Kanada’yı tercih eden ülkeler ise; Çin, Hindistan, Güney Kore, ABD öğrencileridir. Çinli öğrenciler toplam uluslararası öğrenciler içinde 80,000 ile rekor bir sayıya ulaşmıştır.

Birleşmiş  Milletler yaptığı  araştırmalar sonucunda, Kanada'yı uzun yıllardır  "dünyanın en yaşanılır ülkesi"  olarak tanımlamıştır. 

Kanada İngilizce ve Fransızcanın resmi dil olduğu tek ülkedir. Fransızca konuşan Kanadalı nüfusu %75 ile Quebec eyaletinde yaşamaktadır. 

Kanada’da merkezi bir eğitim sistemi yoktur. Her eyalet kendi eğitim sistemini oluşturur. Her eyaletin bir eğitim bakanlığı bulunur. Devlet okulları yanı sıra çok sayıda  özel lisenin bulunduğu Kanada’da okullar Eylül ayında açılır ve Mayıs ayında eğitim tamamlanır. 

Kanada’da yaklaşık 90 tane üniversite vardır. Bu üniversitelerin yanı sıra lisans ve sertifika eğitimi veren üniversite’ye bağlı kolejlerde bulunur. Kanada  üniversitelerine müracaat (Ontorio eyaleti dışında) doğrudan üniversitelere  yapılır. Her üniversite kendi kriterlerine göre öğrenci kabul eder. Kanada üniversitelerinin kendi aralarında oluşturmuş olduğu bir birlik vardır. “Association  of Universities and Colleges of Canada” olarak bilinen bu kuruluş üyesi tüm okullar Türkiye’de YÖK tarafından tanınmıştır. 

University of British Columbia, King's at Western University Canada, University of Guelph, University of Manitoba , Western University gibi önemli üniversiteler IEFT fuarlarında Kanada’da eğitim yapmak isteyen Türk öğrencilerle görüşeceklerdir. 

Kanada’da eğitim esnası ve sonrası  olanakları;

Kanada’da yabancı öğrencilerin eğitim süresince haftada 10 saat, tatillerde ise full-time çalışmaları mümkündür  ancak resmi kurumlardan izin almaları gerekir. Yüksek lisans öğrencilerinin okul bittikten sonra da 1 yıl süre ile çalışmalarına izin verilir. 

Canadian Bureau of International Education (CBIE) istatistiklerine göre 2010 yılında Kanada’da çalışma izni alan uluslararası öğrenci sayısı toplam içinde %12 civarındadır. Diploma, lisans veya yüksek lisans eğitimi sonrası çalışma izni başvurusu yapan uluslararası öğrencilerin çok büyük kısmı 3 yıla kadar çalışma izni hakkı kazanmaktadır. 3 yılın sonrasında ise Canadian Experience Class (CEC) sistemi üzerinden sürekli çalışma izni başvurusu yapabilirler. Yılda 12,000 civarında başvuru kabul eden The Department of Citizenship and Immıigration Canada Kasım 2013 yılına baı değişikliklere gitmiştir. Kanada’da eğitimleri sonunda çalışma iznine en çok; Çin, Hindistan, Meksika, Kolombiya, Türkiye, Rusya ve Ukranya’dan gelen öğrenciler müracaat etmişlerdir

Kanada kolej veya enstitülerinde dünya standartlarında eğitim alın 


Kolej ve enstitüler, Kanada’nın en çok tercih edilen gelişmiş eğitim kurumlarındandır. Kariyer odaklı yaklaşımları sayesinde, öğrencilerin hızlı ve etkin bir şekilde iş bulma sürecine geçişlerine yardımcı olur. Hatta Kanada kolejlerinden mezun olan öğrencilerin %90’ı, mezuniyetlerinden sonraki ilk 6 ay içerisinde iş bulabilmektedirler.

Kanada kolej ve enstitülerin başarısı, yerel topluluklar içindeki işverenler ve önemli ortaklardan gelen tavsiyelerle şekillenen bire bir ve ortak çalışmaya dayalı eğitim sistemlerinden gelmektedir.

İstihdam olanakları içeren programlar sunan yerel işverenlerden oluşan danışma komiteleri sayesinde, kolejler yetenek geliştirme, ekonomik trendler ve pazar değişimlerine uyum sağlamaktadır. Kanada kolej ve enstitüleri, ileri seviye yetenekleri olan mezunlar sunarak, kişiye özel eğitim olanaklarıyla ve yerel şirketlere uygulanan araştırma ve geliştirme desteği ile işletme büyümesini ve sürdürülebilirliği desteklemektedir.

Kanada kolej ve enstitüleri başkanı ve CEO’su Denise Amyot, kolej ve enstitüler hakkında şunları söylüyor: “Son teknoloji uygulamalı araştırma ve eğitim hizmetleri sayesinde kolej ve enstitüler, Kanada’nın ekonomisini ileriye taşıyan kilit bir konuma sahiptir”.

Kanada kolej ve enstitüleri aynı zamanda uluslararası platformda da yer almakta ve bünyesinde çok köklü uluslararası ortaklıklar barındırmaktadır. Zaman içinde kazandıkları uzmanlıklar, eğitim çıktılarını geliştirmek veya öğrencileri için yeni fırsatlar yaratmak isteyen birçok kurum ve kuruluş tarafından rağbet görmektedir. Bu durum birçok kolej ve enstitünün öğrenci hareketliliği, eğitim ve müfredat geliştirme gibi konularda ortaöğretim sonrası kurumlar ile güçlü ilişkiler kurmasına olanak sağlamıştır. Aynı zamanda Kanada kolej ve enstitüleri dünyanın pek çok farklı yerinden gelen birçok yabancı uyruklu öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır.

Bu öğrenciler sertifika programları, lisans ve lisansüstü dereceleri gibi çok çeşitli olanaklara sahiptir. Bu durum özellikle eğitimlerine başka bir kurumda başlayıp Kanada’da tamamlamak isteyen ya da bambaşka bir alanda uzmanlaşmak isteyen öğrenciler için önemli bir fırsattır.

Dünyanın herhangi bir yerinde akredite bir üniversitede lisans eğitimini tamamlayan her öğrenci Kanada’nın başı çeken kolej ve enstitülerine başvurarak lisansüstü eğitimlerine devam edebilirler. Bir yılda tamamlanabilecek bu programlar öğrencilere hem teorik hem pratik öğrenme ortamı sunarak alanlarında öncü olmalarını sağlamaktadır. 

Kanada kolej ve enstitüleri, üyelerinin uluslararası gündemini destekleme konusuyla yakından ilgilenmektedir. Dernek, kurumlar arasındaki ilişki gelişimine olanak sağlar ve gelişen ülkeleri teknik ve profesyonel eğitim konularında destekleyen çeşitli programlar sunar.
“Kanada kolejlerinin uluslararası partnerleriyle paylaşabileceği zengin bilgi ve deneyimi mevcuttur ve biz bu verimli ortaklıkların şekillendiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz” diyor Denise Amyot ve ekliyor “Kanada kolejleri yabancı uyruklu öğrenciler için kültürel değişim için mükemmel bir alan oluşturuyor ki bu da eğitimin kendisi kadar önemli.”

Türk öğrenciler ve eğitim kurumları ülke dışı olanakları araştırırken Kanada’nın listelerinde birinci sırada yer alması kaçınılmazdır. Uluslararası platformda geçerliliği olan programlarıyla, çok çeşitli programlarıyla ve güçlü eğitim tecrübesiyle Kanada kolej ve enstitüleri dünyanın her yerinden öğrencilere kapılarını açan seçkin eğitim kurumlarıdır.

33. IEFT Fuarlarına Kanada’dan katılacak okulların listesi aşağıdaki gibidir:

Canada - Kanada
Canadian Consulate General
University of Toronto,ELC
York University
The Northern Alberta Institute of Technology
Manitoba Institute of Trades and Technology
Red River College
Centennial College
Burnaby School of District
Keystone International Schools Toronto
London International Academy
St. John's-Kilmarnock School (SJK)
VGC International College
Languages Canada
College Platon
George Brown College
Global Village English Center
International House Vancouver
LaSalle College
Niagara College
ILSC - International Language School of Canada
ILAC - International Language Academy of Canada
      University of New Brunswick
      University of Ontario Institute of Technology
      University of Windsor
      University of Winnipeg
      University Canada West
      Trent University
      SAIT Polytechnic
      Laurentian University
Nova Scola Education Consulting Inc
Can.be Yurtdışı Eğitim