Avusturya Okulları

Yabancı Dili Almanca Olanlar Avustralya’da Eğitim Almayı Düşünür müsünüz?

Yabancı dili İngilizce olanlar için dünyanın dört bir yanından farklı alternatifler varken yabancı dili Almanca olanların tercihleri daha sınırlı kalmaktadır. Yabancı dili Almanca olanların Almanya haricinde de bu dilde eğitim alabilecekleri ülkeler vardır. Bu ülkelerden bir tanesi de Avusturya’dır. Almanca dilinde eğitim sunan Avusturya’da eğitim kalitesi yüksek, eğitim ücretleri çok uygundur. 

Avusturya’da yüksek öğrenim süresi, seçilen dala göre değişir ve 4 ile 6 yıl arası sürer. Avusturya'da yüksek öğrenim, (magister/master ve yüksek mühendis gibi) bir akademik dereceyle tamamlanır. Doktora unvanı ise ayrıca lisansüstü öğreniminden sonra alınır. 
Ülkemizdeki Avusturya ve Alman lisesinden mezun olan öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği Avusturya; bu liselerden mezun olan gençlere yeterlilik sınavı şartı getirmez. Fakat Alman lisesi mezunu değilseniz, Almanca yeterliliğinizi sınav sonuçlarıyla belgelemeniz gerekir. Almanca bilginiz sınavlar sonucunda yetersiz görülürse başvurduğunuz yüksek öğretim kurumunun önerdiği bir Almanca kursuna katılmanız gerekmektedir. Bu kursu başarıyla tamamladıktan sonra eğitim hayatınıza başlayabilirsiniz. 

Avusturya’daki üniversitelere başvurabilmeniz için Türkiye’deki üniversitelere giriş sınavında başarılı olduğunuzu ve bir üniversiteye yerleştirilebilecek seviyede olduğunuzu göstermeniz gerekir. Türk öğrenciler Avusturya üniversitelerinde ancak Türkiye'de kazandıkları dala kayıt yaptırabilirler. Bunu için Avusturya üniversitelerinde de o dalın bulunması ve yer darlığı nedeniyle yabancılara kapalı bulunmaması gerekir.

Yabancı öğrencilerin üniversitelere kabul edilmesi ile ilgili yüksek öğrenim kurumu rektörlüğü, mevcut boş yer sayısını göz önünde tutarak karar verir. Bu sebeple başvurularınızı son dakikaya bırakmamanızı öneririz. 

Avusturya’da Eğitim Ücretleri ve Yaşam Maliyetleri

Avusturya’daki bütün üniversiteler tüm öğrencilerden öğrenim harcı almaktadır. Bu harç Avrupa Birliği ülkeleri ve Avrupa Ekonomik Bölge ülkeleri dışından gelen öğrenciler için bin Euro’dur. Türk öğrenciler; bu harcı bir başvuru ile geri alabilirler, ancak öncelikle bu harcın ödenmiş olması gerekmektedir. Aynı üniversitede veya başka üniversitelerde birden fazla öğrenim gören öğrenciler bu harcı bir kez öder. Geçim giderleri ise yıllık yaklaşık 7 bin Euro civarındadır. Bu paraya sahip olunduğunun kanıtlanması, vize talebi açısından da önem taşır. 

Avusturya yabancı öğrencilere çalışma izni vermez. Bu bilgiyi göz önünde bulundurarak bütçenizi organize etmenizi öneririz.