Rusya'da Eğitim

Pek çok Alanda Dünyada Söz Sahibi Olan Rusya’da Eğitim Alarak Geleceğinize Yatırım Yapabilirsiniz! Hem de Çok Cazip Fiyatlarla!

Ekonomi, bilim, sanat ve siyaset dünyasında söz sahibi ülkelerden olan Rusya ile ülkemizin ikili ilişkileri gün geçtikçe artmaktadır. Ticaret ve turizm gibi alanlarda iş birliği içerisinde olan Türkiye ve Rusya’nın bu ilişkilerinin önümüzdeki yıllarda daha büyük boyutlara ulaşması beklenmektedir. Bu sebeple Rusya’da eğitim alan, Rusça bilen ve Rus iş yapma biçimlerini öğrenen kişiler önümüzdeki süreçte aranan isimler olacaktır. Rusya’da alacağınız kaliteli eğitim hem ülkemizde hem de dünya çapında aranan bir mezun olmanızı sağlayacak. 
 
Rusya dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahiptir. Ülke bu köklü eğitim sistemi sayesinde bilim, sanat, siyaset ve ekonomi alanlarında dünyanın önde gelen isimlerini yetiştirmiştir. Ülke; pek çok gelişmeye yön vermesi, kaliteli eğitim sistemi ve yetiştirdiği başarılı isimler sayesinde çok sayıda uluslararası öğrenciyi üniversitelerinde ağırlamaktadır. Rusya; kaliteli eğitimi ve pek çok gelişmeye ev sahipliği yapmasının yanı sıra cazip eğitim ve yaşam masraflarıyla da dikkat çekmektedir. Rusya’da eğitim masraflarının büyük bölümü devlet tarafından karşılanmaktadır. Devletin karşıladığı meblağ haricinde öğrenciler üniversitelere düşük harçlar vermektedir. Türkiye’de bir vakıf üniversitene ödenen meblağlardan daha uygun fiyatlara Rusya’da eğitim almak mümkündür. 

IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarına katılan tüm Rus üniversiteleri YÖK tarafından tanınır, öğrenciler bu sebeple ülkeye döndüklerinde sorun yaşamazlar.

Geleceğe Yön Vermek İsteyen de Sanata Gönül Veren de Rusya’da Aradığı Eğitimi Bulacak

Rusya’da üniversite eğitimi almak için Türkiye’deki üniversite giriş sınavlarında başarılı olma şartı bulunur. Sınavda herhangi bir bölüme yerleşmeye hak kazanan öğrenciler Rusya’da istedikleri her bölüme sınavsız başvuru yapabilir. 12 yıllık liseden mezun olan ve Türkiye’de bir üniversiteye yerleşme başarısı kazanan öğrenciler Rusya’da 4 yıl sürecek lisans eğitimine başlayabilir.

Rusya teknoloji konusunda ileri olduğundan bu alanda uzmanlaşmış üniversitelerde çok farklı bölümlerde eğitim alınabilir. Nano-teknolojiden uzay bilimlerine kadar geleceğe yön verecek bölümlerde okunabilir. Ayrıca Rusya sanatta ve edebiyatta da dünyaya yön vermektedir. Bu sebeple öğrenci yeteneği olan sanat bölümleri de tercih edilebilir. Dünyanın sayılı sanat okulları yetenekli öğrencileri beklemektedir. 

Ülkede eğitimin büyük bölümü Rusça dilinde verilmektedir. Tabi son dönemde bazı üniversiteler İngilizce eğitim veren bölümler de açmıştır. Rusça bilmeyen öğrenciler için üniversiteler 1 yıl dil hazırlık programları açmaktadır. Hazırlık programları 8-10 ay arası sürmektedir. Öğrenciler hazırlık sınıfında dil eğitiminin yanı sıra seçtikleri bölümle ilgili temel dersleri de alırlar. Bu sayede İngilizcenin yanı sıra ikinci bir yabancı dil de öğrenme şansı edinirsiniz. Okulda mezun olduktan sonra 2 yabancı dile sahip olmanın özgüveniyle iş arayışına başlayabilirsiniz. 

Rusya’da eğitim sistemi 3 aşamadan oluşur. İlk seviye lisans, ikinci seviye Bilim Adayı Derecesi (Candidate of Science), üçüncü seviye ise Bilim Doktoru Derecesi (Doctor of Science). Lisans eğitimi 5.5 yıl, bilim adayı seviyesi 3-4 yıl, bilim doktoru derecesi ise 3 yıl sürer. Rus eğitim sistemindeki lisans Amerikan sistemindeki master, Bilim Adayı derecesi Amerikan sistemindeki doktora derecesine karşılık gelir. 

Rusya’da Eğitim Size Ne Kadara Mal Olacak?

1000 civarında devlet üniversitesi ve özel üniversiteye sahip Rusya’da eğitim ücretleri oldukça caziptir. Dünyanın en iyileri sıralamasında yer alan üniversitelerde uygun fiyatlara eğitim almak öğrencilere ve ailelerine çok cazip gelmektedir. Rusya’da üniversite eğitimi yıllık 1260 Euro’dan başlar ve üniversiteden üniversiteye, okunan bölümden bölüme değişim gösteriyor. Fiyatlar hakkında detaylı bilgi almak için IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarlarını ziyaret edebilir ve burada okul temsilcileriyle yüz yüze görüşmeler yapabilirsiniz. 

3 yıllık üniversite yaşantınız boyunca ortalama giderlerinizin ne olacağını ise şöyle açıklayalım… Rusya’daki öğrencinin toplam ortalama yıllık masrafı; eğitim, barınma, sigorta ve beslenme dâhil, yaklaşık 4000 –7500 Euro civarındadır. Uluslararası öğrenciler için yıllık okul harcı, kitap ücretleri dahil, seçilen bölüm ve üniversiteye göre ortalama 1500 – 3500 Euro arasında, yurt maliyetleri ise aylık 50 Euro civarındadır. Yıllık hayat ve sağlık sigortası ise 100 Euro tutar. Aylık gıda masrafı, bulunulan şehre göre aylık 150 – 300 Euro arasındadır.  Bu fiyatlar yıllık bazda değişiklik gösterebileceğinden okul temsilcileriyle görüşürken bu bilgileri de size aktarmasını rica edebilirsiniz. 

 
 

42. IEFT Yurtdışı Eğitim & Kariyer Fuarlarında Yer Alacak Okullarımızın listesini aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://ieft.com.tr/i/yurtdisi-egitim/katilimci_okullar