Yurtdışında Work and Travel IEFT'de !

Yurtdışında Work and Travel IEFT'de !

Work and Travel ile; Çalış, Para Kazan, Dil Öğren ve Gez...

Modası Geçmeyen, Cazibesi Tükenmeyen, Dünyanın En Köklü Değişim Programı Work and Travel Milyonlarca Öğrenci için Amerikan Rüyasının Başlangıcı…


Dünyada pek çok öğrenci değişim programı bulunmaktadır. Bunlardan en köklüsü, en güvenilir ve modası geçmeyeni Work and Travel’dır. Work and Travel, dünya çapındaki üniversite öğrencilerinin yaz aylarını Amerika’da bir yandan çalışıp, bir yandan tatil yaparken geçirdiği programdır. Work and Travel hiçbir zaman basit bir değişim programı olmamıştır. Bu programa katılacak olan öğrencinin kendini sıkı bir çalışma hayatı beklediğinden emin olması gerekir. 

Amerika’da çalışacağınız şirkete gittiğinizden sizden tam verimle çalışmanız beklenmektedir. Bu çalışma karşılığında dolgun bir ücret alır, aldığınız maaşla Amerika’da güzelce geçinir hatta üstüne bir de para biriktirebilirsiniz. 

Ülkemizden her yıl 6,000 civarında üniversite öğrencisinin katıldığı Work and Travel programına başvurabilmek için üniversite öğrencisi olmak, not ortalamasının en az 2.0 olması ve orta seviyede İngilizce bilmek gerekir. Genellikle Amerika’da turizm sektörüne yerleştirilen öğrenciler full-time çalışır.

Work and Travel’a Ne Zaman Başvurmalıyım? Work and Travel’da Nerelerde Çalışabilirim?


Work and Travel’a yazın gideceksiniz fakat başvurular yazın yapılmıyor. Bu programa katılmak istiyorsanız başvurunuzu en geç Nisan ayı sonuna kadar yapmalısınız. Programa başvuran öğrenci vize başvurusunu Mart, Nisan veya Mayıs ayında yapar. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayını Amerika’da hem çalışıp hem gezerek geçirir.

Work and Travel programında öğrenciler turizm ve hizmet sektöründe çalışır. Restoranlar, oteller, tatil köyleri, doğal parklar, eğlence parkları, fast food restoranları gibi işlerde Work and Travel öğrencileri için idealdir. Sigortası, yasal çalışma izni olan öğrenciler, Work and Travel esnasında hem para kazanır hem İngilizcelerini geliştirir. Ayrıca ileride Amerika’da yüksek lisans veya kariyer gibi konularda ön araştırma fırsatı bulurlar.

Work and Travel’a Katılamıyorsan Staj İmkanlarına Bir Göz At!


Work and Travel’a üniversite son sınıf öğrencileri katılamaz. Bu sebeple üniversite son sınıf öğrencileri ve mezunlara farklı bir program sunulmaktadır. Bu kişiler; ABD’de 12-18 ay arası maaşlı staj yapabilir. Ayda 1500-2000 dolar civarı maaş kazanılan staj programlarında işyerleri genelde turizm, otelcilik ve IT sektöründedir. Amerika’da staj konusunda detaylı bilgiyi sitemizdeki diğer başlıklardan ve IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarlarından edinebilirsiniz. 

Amerika’da Work and Travel programı sunan önemli sponsorlar olan Alliance Abroad Group and CEII Türkiye temsilcileri IEFT fuarlarında Work and Travel stantlarında yer alacak ve bu senenin yazı için kontenjanları üniversite öğrencilerine sunacaklardır.


IEFT'de Work and Travel Standları;