Yurtdışında MBA

Yurtdışında MBA

Yurtdışı MBA & MBA Alternatifi Programları

IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları her yıl Bahar ve Güz dönemlerinde Yurtdışından 200 civarında üniversite ve kolejin katılımıyla gerçekleşmektedir. Yurtdışı Üniversite ve kolejleri Türk öğrenci ve mezunlara yurtdışında yüksek lisans ve MBA  programları hakkında bilgi vermek ve öğrencilerin başvurularını kabul etmek için IEFT Fuarlarına katılmaktadır.  

IEFT fuarlarına katılan üniversitelerin büyük kısmı MBA veya MBA’ye alternatif işletme yüksek lisans programları vermektedir. Aşağıda MBA ve MBA alternatif programlar hakkında kapsamlı bilgi verilmektedir.

MBA- Master of Business Administration and MBA Alternatifi programları;

Yurtdışında en popüler yüksek lisans programı, kısa adı MBA (Master of Business Administration) olan İşletme Yüksek Lisansıdır.  Günümüzde dünyanın en büyük şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin yaklaşık %35‘i, MBA veya işletmenin diğer alanlarında eğitim yapmıştır. Bu oran her geçen yıl artmaktadır. MBA Association tarafından İngiltere’de yaptırılan araştırmaya göre, mezunların maaşlarının bekledikleri düzeyden yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca büyük uluslararası şirketlerin iyi pozisyonlar için MBA mezunlarını tercih ettikleri tespit edilmiştir.

Bugün bankacılık veya diğer finans sektörlerinde MBA yapmak hemen hemen herkesin isteği ve hedefidir. 30’lu yaşlarında orta düzey yöneticilik pozisyonuna gelmiş birçok kişi deneyimleriyle eğitimi harmanlayarak daha üst pozisyonlara yükselmek için MBA eğitimine başlamaktadır.

MBA programlarına herhangi bir alanda lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler; not dökümleri, İngilizce seviye belgeleri, GMAT sınav puanı, iş deneyimi ve referanslarıyla birlikte başvuru yapabilirler. MBA programında genelde, finans, finansal muhasebe, pazarlama, organizasyon davranışları, enformasyon yönetimi, e-ticaret, genel işletme ve insan kaynakları dersleri verilir. MBA programları, genel işletme eğitimi olarak başlamış, ancak son yıllarda uzmanlık alanlarına da ağırlık verilmektedir. Örneğin Finans, Pazarlama, İnsan Kaynakları veya E-ticaret gibi.  

Dünya genelinde MBA programı veren binin üzerinde üniversite ve kolej vardır. MBA programı İngiltere’de 1 akademik yıl, Avustralya’da 1 ya da 2 yıl, Kanada ve Amerika’da ise genelde 2 yıl sürer. Ancak, Kanada ve Amerika’da 1 yıl süren programlar da bulmak mümkün. Avrupa ülkelerinde ise genelde bir yıl sürer.

Son yıllarda internet üzerinden MBA programları verilmeye başlanmıştır. MBA programlarının maliyetleri yıllık 10,000 ile 50,000 Dolar arasında değişir. Bazı okullar alınan ders kredisi üzerinden fiyatları belirlerler. Örneğin; 36 kredi almak sureti ile MBA diploması verilen bir okulun kredi başına 500 USD fiyat uygulaması halinde, bu MBA programının maliyeti 18,000 USD civarına denk gelir.

MBA Maliyeti

MBA ücretlerindeki farklılıklar, kişinin seçimini biraz daha zorlaştırmaktadır. MBA eğitim ücretlerinin düşük veya yüksek oluşu, eğitim kalitesinin doğrudan bir göstergesi değildir. Üniversitenin veya kolejin büyüklüğü, sunduğu program türleri, bulunduğu yer ve sunduğu sosyal ve kültürel aktivite olanakları, ücretin artmasına neden olan faktörler arasındadır.

İngiltere’de bir yıllık eğitim ücreti 7,500 ile  25,000 sterlin arasında değişmektedir ve bu ücretlere yaşam masrafları dahil değildir.

Amerika’da ise yıllık eğitim ücreti  8,000 ile  55,000 Dolar arasında değişir. Amerika’da MBA programları genelde 2 yıl devam eder. Bu durumda ücretler 2 yıl için $ 16,000- 110,000 arası değişir.  

Kanada’da yıllık ücretler 8,000-35,000 Kanada Doları; Avustralya’da 12,000-30,000 Avustralya Doları arasında okuldan okula değişmektedir.

Avrupa üniversitelerinde ise 6,000-40,000 Euro aralığındadır. 

Executive MBA 

Executive MBA programları, son yılların gözde MBA programlarındandır. Özellikle, Avrupa, Amerika ve Avustralya’da orta ve büyük ölçekli şirketler çalışanlarını Executive MBA programlarına yönlendirmekte ve program maliyetlerini karşılamaktadır. Ancak, Türkiye’de şirketler bu konuda çalışanlarına çok az destek vermektedirler. Executive MBA programı, genelde akşamları, hafta sonları veya online olarak verilmektedir. Katılımcılar genelde kendi şirketlerinin özel sorunları ve problemleri üzerine proje çalışması yürütürler. Bu programların ücretleri genelde katılımcının firması tarafından ödenir.   

Executive MBA programları, genelde 2 yıl sürmektedir. Ancak bazı üniversiteler, 1 yıl da süren programlar vermektedir. Bazı yarı zamanlı veya Online Executive MBA programları ise 2 yıldan fazla devam edebilir. 

MBA Kabul Koşulları

    - İyi bir lisans diploması (Genelde 4 üzerinden en az 2,5)
    - Veya yüksek lisans diploması
    - Veya mesleki bir yeterlilik belgesi
    - 2 adet referans 
    - TOEFL en az 80 puan 
    - GMAT en az 550 puan (her okul istemeyebilir)
    - Kendinizi tanıtan ve projelerinizi özetleyen bir yazı "essay" 
    - Pek çok MBA programı kabul için en az 2 - 3 yıllık iş deneyimi ister.

MBA’ye Alternatif Yüksek Lisans Programları

MBA programlarına bazı Üniversiteler iş deneyiminiz olmadan kabul edebilir, ancak, çoğunluğu 3-5 yıllık bir iş deneyimine sahip olunmasını önkoşul olarak istemektedir. Pek çok işveren deneyimsiz ve genç bir MBA mezununu yetiştirilecek eleman pozisyonu için fazla donanımlı bulmaktadır ve daha üst pozisyonlar için de deneyimli mezunları tercih etmektedir. Bu nedenle yeni mezunların MBA programlarına katılması kesinlikle tavsiye edilmez. Ayrıca, yaş ortalaması 27 olan ciddi MBA programlarına 22 -23 yaşında katılan bir kişi ciddi sıkıntılar yaşayabilir. Eğer üniversite eğitiminizin ardından hemen bir yüksek lisans eğitimi düşünüyorsanız mutlaka MBA programlarında alternatif olarak kabul edilen ve dünyanın pek çok farklı ülkesinden mezunlarında tercih ettiği diğer İşletme veya Yönetim Mastır programlarını tercih ediniz.

MBA Programı genelde 2-3 yıllık bir iş deneyimi sonrası iş yaşamına yönelik orta veya üst düzey yönetici yetiştirmeye yönelik genel işletme konusuna ağırlık veren programlardır. Pek çok Üniversitede MBA programları genel MBA olarak verilmesine rağmen bazı Üniversitelerde MBA in Finance, MBA in Marketing, MBA in Human Resources, MBA in IT gibi spesifik programlarda verilmektedir. Ciddi bir üniversitede  MBA programlarına girmek için, en az 2-3 yıl iş deneyimi yanı sıra, çok ciddi bir bütçe gerekir. Bu nedenle özellikle Üniversiteden yeni mezun öğrenciler ve hatta aktif  iş yaşamı içerisinden gelenler, son yıllarda, MBA programlarına alternatif olan programlara yönelmektedir. Bu programlar, öğrenciyi belirli bir alanda uzmanlığa yöneltirken aynı zamanda MBA programlarına göre hem giriş hem de programı başarıyla tamamlama açısından önemli bir avantaj teşkil eder.

Bazı MBA Alternatifi Programlar;

Business, MA by Research
Doctorate in Business Administration (Leadership and Management), DBA
E-Logistics and Supply Chain Management, MA
International Business in China, MA
International Business, MA
Management Studies, PGDip
Management, MA
Masters in Public Administration (Public Services) MPA
Project Management for Logistics, MSc
Small and Medium Enterprise Management, MBA
Strategic Management, MA by Research
Transport and Logistics Management, MA/PGDip
Professional Services Marketing, MA
Strategic Marketing (Executive Track), MA
Strategic Marketing Communications, MA
Strategic Marketing, MA
Real Estate MSc
International Accounting & Strategy for Consulting MSc
International Accounting and Financial Management MSc
International Banking and Financial Services MSc
International Business and Economic Development MSc
International Business and Finance MSc
International Business MSc
International Economic Development MSc
International Law and World Order LLM
International Management and Accounting MSc
International Management and Strategy for Consulting MSc
International Management MSc
International Relations MA(Research)/MA
Doctor of Business Administration (DBA)
Entrepreneurship  MSc
Financial Services Management MSc
Food Management  MSc
Health Care Management MSc
Human Resource Management  MSc
International Business Management  MSc
International Financial Management  MSc
International Hotel Management  MA
International Marketing Management MA
International Retail Marketing  MA
Management  MSc
Management Information Systems  MSc
Marketing Management  MSc
Retail Management  MA
Tourism Development  MA
Tourism Management  MA
Tourism Marketing  MA