Amerika ve Avustralya’dan Türkiye’ye Cazip İş Olanakları

Amerika ve Avustralya’dan Türkiye’ye Cazip İş Olanakları

ABD ve Avustralya, turizm ve gastronomi başta olmak üzere hukuk, insan kaynakları, mimarlık, medya ve iletişim, öğretmenlik, işletme ve uluslararası ilişkiler alanlarında deneyimli kişileri ağırlamaya hazırlanıyor.

Küreselleşen dünyada tecrübe, deneyim ve donanım sahibi olmak karşılığını en iyi şekilde alıyor. Mesleğinde başarılı kişiler kendi ülkesi dışında çalışarak farklı iş yapma biçimlerini öğrenip, kendini vizyonel anlamda geliştirme ve ülkesine döndüğünde bunları kendi sektörüne artı değerler olarak kazandırma imkânı buluyor. Bu karşılıklı aktarım sayesinde sektörler dünya çapında kabul gören üst düzey standartlara ulaşabiliyor.

Bunun farkında olan pek çok ülke yabancı milletlerden donanımlı çalışanları ülkesine davet ediyor. Dünya devi ülkeler açtıkları programlarla alanında uzman ve tecrübeli çalışanları ülkesine çekmeyi amaçlıyor. Avustralya bu alanda başı çeken ülkeler arasında yer alıyor.

Turizm ve gastronomi başta olmak üzere hukuk, insan kaynakları, mimarlık, medya ve iletişim, öğretmenlik, işletme ve uluslararası ilişkiler alanlarında ABD ve Avusturalya alanında deneyimli kişileri ağırlamaya hazırlanıyor. Turizm, gastronomi gibi alanlarda yeterliliğini ispatlayan Türkiye, turizm alanında yetiştirdiği elemanlarla dikkat çekiyor. Turizm ve gastronomi alanında yetişmiş ve donanımlı kişiler ABD ve Avustralya’nın düzenlediği iş değişim programlarına katılarak deneyimlerini paylaşma ve kendilerini mesleki olarak geliştirme fırsatı yakalıyor. Tabii bu çalışmanın karşılığı da en iyi şekilde ödeniyor. 

Turizmciye Avustralya’da Kazanma Fırsatı

Avustralya’nın açtığı program kapsamında gastronomi ve turizm alanında tecrübeli kişilerin başvuruları alınıyor. Kişi Avusturalya’daki işinde programa ödediği katılım bedelinin çok üzerinde kazanç elde ediyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan IEFT Genel Müdürü Deniz Akar “ABD ve Avustralya gibi ülkeler son yıllarda yetişmiş elemanlara özel programlar düzenliyor. Turizm alanında kalifiye eleman yetiştirme konusunda uzman olan ülkemizde turizm sektöründe çalışanlar bu ülkelerin dikkatini çekiyor. Avusturalya turizm ve gastronomi alanında deneyimli çalışanları ülkesinde ağırlamak adına cazip bir program düzenliyor. Skilled Professional adı verilen program kapsamında katılımcılardan belli bir miktar başvuru ve program bedeli alınıyor. Bu bedelin bir kısmı nakit olarak ödenirken kalan kısmı kişi Avusturalya’ya çalışmaya gittiğinde maaşından kesiliyor. Asgari ücret üzerinden yapılan hesaplamalar bir çalışanın yıllık en az 54.000 Avusturalya Doları kazanacağını ön görüyor. Programa başvuru için ödenen meblağa bakıldığında kişi zaten ülkedeki çalışmaları sonucunda bu miktarı kat be kat geri kazanıyor.”

Evli ve Çocuklulara Özel Şartlar

Avustralya’da düzenlenen bu programa katılmanın ekstra artı noktaları da bulunuyor. Örneğin evli bir çift, çiftlerden birinin programa başvurusu dahilinde Avusturalya’da çalışma izni olan vize alarak ülkeye giriş yapabiliyor. Konu hakkında bilgi veren Deniz Akar “Program aile kurmuş ve çocuk sahibi olmuş kişilere özel ayrıcalıklar da sunuyor. Örneğin evli bir çiftimiz bu programa başvurmak istesin… Bu çiftten sadece bir kişinin programa başvurması yeterli oluyor. Başvuru sahibinin aldığı çalışma izni bu kişinin eşi içinde geçerli oluyor. Avusturalya’ya giden çiftlerden ikisi de bu ülkede çalışma hakkı kazanıyor ve sadece bir kişilik başvuru ücreti ödüyorlar. Çocuğu olanlar için çok daha cezbedici bir teklif sunuluyor. Avusturalya devleti 13 yaşına kadar olan tüm çocuklarının eğitimini %100 karşılıyor. Aile çocuğun eğitimi için herhangi bir ödeme yapmak zorunda kalmıyor” dedi.

Diploma, İngilizce bilgisi ve deneyim yeterli!

Programa katılacak kişilerin karşılaması gereken kimi şartlar bulunuyor. Öncelikle programa başvuracak adayların herhangi bir yaş kısıtlamasıyla karşılaşmaması. Her yaş grubu programa başvurabiliyor.

Başvuru sahibi eğer aşçılık alanında çalışmayı arzu ediyorsa gastronomi alanında eğitim veren bir kurumdan mezun olması ve toplamda 800 saatlik bir eğitim almış olması talep ediliyor. Bunun yanı sıra diğer tüm işlerde de geçerli olmak üzere tüm başvuru sahiplerinin İngilizce bilgilerinin orta ve üzeri olması gerekiyor. Bu iki madde haricinde kişinin yaptığı stajlar da dahil olmak üzere 5 yıl ve üzeri deneyime sahip olması da önemli kriterlerden.

Tüm bu şartları yerine getiren kişi Avusturalya’da çalışma hakkı kazanıyor. Program 4 seneye kadar uzatılabiliyor. 4 senelik programa katılımın ardından kişi ülkesine geri dönerek edindiği bilgileri, mesleki gelişimini, vizyonunu kendi sektörüne aktarma fırsatı yakalıyor.

Amerika pek çok alanda donanımlı eleman arıyor


Amerika’da Avusturalya gibi donanımlı kişileri ülkesinde görmeyi hedefliyor. ABD, Avusturalya’dan farklı olarak çok çeşitli alanlarda iş imkânı sunuyor. Turizmden insan kaynaklarına, gastronomiden öğretmenliğe, mimarlıktan medya ve iletişime, hukuktan kültür-sanata kadar pek çok alanda iş imkânı açılıyor.

ABD’de çalışarak kazanç iki katına çıkartılabiliyor

Amerika’da açılan programlarda aylık ortalama 2500 Dolara kazanılabiliyor. ABD’nin düzenlediği programlara katılmak isteyenler 5400 ile 6900 Dolar arası değişen bedeller ödeyerek programa katılabiliyor. Ülkeye çalışmaya giden kişi aylık ortalama 2500 Dolar ile ödediği meblağı çıkartarak bu ülkede rahat bir şekilde yaşayabiliyor.
Kişi ABD’ye hangi meslek için giderse gitsin ikinci bir iş yapma imkanına sahip oluyor. İster kendi mesleğinde isterse bambaşka bir alanda çalışsın aylık kazancını 2’ye hatta 3’e katlayabiliyor. Bu sayede kişi kendini mesleki anlamda ve vizyonel olarak geliştirebiliyor, dışarıdan bir desteğe ihtiyaç kalmadan ABD’de kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor ve ek işlerde çalıştığı takdirde birikim yaparak ülkesine dönebiliyor.

ABD’nin açtığı bu programlara katılanlar sadece 1 yıl süreyle bu ülkede kalma hakkına sahip oluyor. Bu da programın beyin göçü için değil kişinin kendini mesleki anlamda geliştirmesi ve dış dünyadaki gelişmelere uyum sağlayabilmesi için açılan bir program olduğunu ispatlıyor.

ABD’de kazanç ve yaşam masrafları

ABD’ye çalışmaya giden bir kişi aylık ortalama 2500 Dolar kazanıyor. Kişi ek işte çalışır ya da mesai yaparsa maaşı 6000-7000 Dolara kadar yükselebiliyor. Ülkedeki performans sistemi çalışanların ek ücretler almasına da olanak sağlıyor.
ABD’de yaşayan bir kişinin aylık konaklama, yaşam ve eğlence giderleri hesaplandığında 1200-1500 Dolar arası bir harcama yapması bekleniyor. Bu giderlerin içerisinde kişinin konaklamasından elektrik ve su giderlerine, yeme-içmesinden market alışverişine, kıyafet ihtiyacından eğlence giderlerine kadar tüm kalemler eklenerek oluşturuluyor. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda kişinin kazancı sayesinde bu ülkede iyi şartlarda yaşayabileceği görülüyor.