Dünyanın En İyi Okullarına Girişin Yolu Yaz Okullarından Geçiyor

Dünyanın En İyi Okullarına Girişin Yolu Yaz Okullarından Geçiyor

Harvard, Oxford, Cambridge ve MIT gibi dünyanın önde gelen üniversiteleri, özellikle yaz okullarında çocuklara ve gençlere bu okullara girmenin yollarını öğretiyorlar.

Dünyanın önde gelen okullarının kampüslerinde eğitim gören gençler, bu okulların sınav tarzlarından eğitim sistemlerine, mülakat tekniklerinden ders içeriklerine kadar pek çok konuda bilgi sahibi oluyorlar. 

2002 yılından bu yana hızla gelişerek Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük yurtdışı eğitim organizasyonu haline gelen IEFT Fuarları (International Education Fairs of Turkey), Türk gençlere dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim alma şansı sunuyor. Çocuklarının eğitimine önem veren ve erken yaşta yurtdışında eğitim almaya başlamasını isteyen aileler de yurtdışı eğitimin güvenilir adresi IEFT’yi tercih ediyorlar. Çocuklarının ana dil seviyesinde yabancı dil öğrenmesini isteyen aileler, çocuklarını spor, sanat ve dil eğitiminin biraraya geldiği yaz okullarına gönderirken, pek çok aile de çocuklarına Harvard, Oxford, Cambridge ve MIT gibi dünya çapında bir numaralı okulların ayrıcalıklı dünyasını deneyimletmek istiyor. Çocuklar yaz okullarında dil eğitimi alıp, spor ve sanat becerilerini geliştirirken, Harvard ve Oxford’da eğitim alabilmenin inceliklerini de öğreniyorlar.  

IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları Genel Müdürü Deniz Akar, konuyla ilgili olarak; “Geçen 10 yıllık süreçte yurtdışı eğitim denilince akla hep üniversite ve yüksek lisans programları gelirdi. Fakat günümüzde yurdışında eğitim alma yaşı ilköğretime kadar indi. Türkiye’deki eğitim sistemi, özel okulların ücret politikası, çocukların ilgi alanına göre yoğunlaştırılmış eğitim sistemleri gibi etkenler sebebiyle son yıllarda aileler küçük yaştaki çocuklarını bu yeni öğrenme sürecine dahil etmek istiyorlar. Çocuklarının dünyanın en iyi üniversitelerine kabul edilmelerini arzu eden aileler Oxford, Harvard, Cambridge ve MIT gibi üniversitelerin açtığı yaz okullarına ilgi gösteriyor. Bu yaz okullarında öğrenciler dünyanın en iyi üniversitelerinin kampüslerinde, bu üniversitelere kabul edilmenin yollarını ve kendi ilgi alanlarını öğreniyorlar” diyor.  

Oxford, Cambridge, Harvard, MIT gibi dünyanın en iyi üniversitelerinde düzenlenen yaz okulu programlarında 9-15, 15-18 yaş grubundaki gençlere; dünyanın köklü üniversitelerine nasıl girilir, başvurular ne şekilde yapılır, mülakatlarda başarılı olma yöntemleri, essay yazarken dikkat edilecek kurallar, test yöntemleri ve sunum hazırlama eğitimleri veriliyor. 3 haftalık yoğun eğitim içeren programlarda akademik İngilizce ayarında matematik, kimya, fizik, ekonomi, yöneticilik dersleri veriliyor. Bunun yanı sıra gençler bulundukları ülkeyi de gezme/tanıma fırsatı yakalıyorlar.