Estonya'da Eğitim

Estonya'da Eğitim

Kuzey Avrupa'nın Yükselen Değeri Estonya'da Eğitim Fırsatı...

Baltık Denizi’nin doğu kıyılarında yer alan Estonya, 2004 yılında Avrupa Birliği’ne katılması ile birlikte Kuzey Avrupa’nın hızla yükselen değeri haline gelmiştir.  Estonya’nın 1.3 milyonluk ülke nüfusu ile küçük bir ülke olduğu düşünülse de, özellikle bilişim alanında dünyada ses getiren bir ülke olması nedeniyle, son yıllarda oldukça dikkat çekmektedir.  Skype’in Estonyalılar tarafında bulunması, e-devlet uygulamalarında öncülüğü, wi-fi kullanımının ülkenin tamamına yayılması, Estonya’nın dikkat çeken özelliklerinden sadece birkaçıdır. İngilizce kullanımının özellikle genç ve orta yaşlı nüfusta oldukça yaygın olduğu Estonya halkı için müzik ve doğa sporları vazgeçilmezdir.

Estonya’nın son yıllarda öne çıkan diğer bir özelliği ise yüksek öğretime yaptığı yatırımlar ve uluslararası öğrenciler için sunduğu cazip fırsatlardır.  1632 yılında kurulan ve Avrupa’nın en köklü  üniversiteleri arasında gösterilen ve bu yıl da dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına girmeyi başaran  University of Tartu gibi, uluslararası öğrencilere pek çok İngilizce program olanağı sunan Tallinn University, Tallinn University of Technology de Estonya’da eğitime ilgiyi arttırmaktadır.  Eğitim ücretlerinin (yıllık ortalama €3,000) ve yaşam maliyetlerinin (aylık ortalama €450) diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun olması Estonya’nın yurtdışı eğitim için diğer seçenekler arasında öne çıkmasını sağlamaktadır.  Ayrıca öğrencilerin lisans ve yüksek lisans düzeyinde çeşitli burslar alması mümkündür.

Tallinn University of Technology, 2013 itibari ile Avrupa üniversitelerinde az rastlanır bir uygulamaya giderek, bazı yüksek lisans programlarını %100 burslu olarak sunmaya başlamıştır.  Master of Cyber Security, Master of Computer and Systems Engineering, Master of E-Governance Technologies and Services, Master of Communicative Electronics, Master of Industrial Engineering and Management, Master of Materials and Processes of Sustainable Energetics, Master of Design and Engineering, Estonya’da ücretsiz eğitim alınabilecek yüksek lisans programları arasındadır.

İngilizce lisans programları arasında Hukuk, İşletme, Uluslararası İlişkiler, Müzik öne çıkarken, yüksek lisans programları arasında da özellikle bilişim alanındaki programlar talep görmektedir.  Bunların arasında Cyber Security, Human-Computer Interaction, E-Governance Technologies and Services dikkat çekicidir.  2014 – 2015 akademik yılı itibariyle University of Tartu’nun sunacağı İngilizce Tıp eğitiminin de ilgi görmesi beklenmektedir.  

Estonya’nın yüksek öğretimde sunduğu diğer bir avantaj da doktora programlarının ücretsiz olmasıdır.  Ayrıca doktora düzeyindeki öğrenciler için çeşitli yaşam bursları da söz konusudur. Estonya’da eğitim almaya gidecek öğrencilerin çalışma izni de bulunmaktadır.  Bu şekilde öğrenciler yaşam masraflarının bir kısmını çalışarak karşılama imkanı da yakalar.

Yurtdışında eğitim planlayan öğrencilere tavsiyemiz Estonya’nın sunduğu avantajları değerlendirmeleri ve hayatları boyunca unutmayacakları bu serüvene çıkmaları…

37.IEFT Fuarlarına Katılacak Estonya Üniversiteleri Fuardan 1 Ay Önceden Açıklanacaktır.

36.IEFT Fuarlarına katılan Estonya Üniversiteleri;

Study in Estonia 
     Estonian Academy of Arts (EAA)
     Estonian Entrepreneurship University of Applied Sciences (EUAS)
     Tallinn University 
     Tallinn University of Technology (TUT)
     Mainor Business School   
     Estonian Business School 
     University of Tartu