Fuar ve Kongreler Ekonomiyi Hareketlendiriyor

Fuar ve Kongreler Ekonomiyi Hareketlendiriyor

Turizm sektörü, deneyimli fuar ve kongrecilerin yürüttükleri çalışmalarla hayat buluyor, ekonomi fuarlarla hareketleniyor. Fuar ve kongre turizmi, farklı şehirlerde düzenlenen IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları ile canlanıyor. Yıllara dayanan deneyimiyle kapılarını öğrenci ve ailelere açan IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları, 25 ülkeden 200’ün üzerinde eğitim kurumunu Türkiye’de bir araya getiriyor.

Turizm sektörü, fuar ve kongre organizasyonlarıyla hareketleniyor;  sektörde yaşanan canlanmanı önemli bir kısmı yurtdışı eğitim konusunda Avrupa ve Ortadoğu’nun en geniş kapsamlı etkinliği olan IEFT – (International Education Fairy Turkey) Yurtdışı Eğitim Fuarı ile gerçekleşiyor.   

2002 yılından bu yana her yıl düzenlenen IEFT- Yurtdışı Eğitim Fuarı, binlerce gencin yurtdışında eğitim almasının önünü açıyor. Fuar organizasyonu Genel Müdürü Deniz Akar, IEFT Fuarları’nın 25’in üzerinde ülkeden 200’e yakın eğitim kurumunu ve temsilcilerini biraraya getirmesinin de büyük bir ekonomik etkinlik olduğunun altını çiziyor. Büyüyen ekonomi, uluslararası ticaret ve küreselleşme sayesinde gelişen toplantı, fuar ve kongre sektörünün dünya genel turizminin üçte birine denk geldiği görüşünde olan Akar, “Dünyada 100 milyona yakın kişinin iş amaçlı hareket halinde bulunduğu bu sektör ülkemiz için büyük önem taşımaktadır. Fuar ve kongre turizmi için seyahat eden kişiler normal bir turistten 4-5 kat daha fazla harcama yapmakta… Bu da tabii ki ülke ekonomisine önemli bir artı sağlıyor. Yıllardır dünyanın pek çok ülkesinden üniversite, lise, kolej ve çeşitli eğitim kurumlarının ülkemizde ağırlanmasını sağlayan bir ekip olarak yurtdışı eğitim sektörü ve akademik hayata sunduğumuz katkının yanı sıra fuar ve kongre turizmi sektörüne de etkin bir katkımız olduğunu düşünüyoruz.  IEFT olarak ilk amacımız gençlerimizin yurtdışında en iyi eğitimi almasını sağlamak ve ikincil olarak da geçtiğimiz senelerde kongre turizminde ilk 10’da yer alan ülkemizi aynı noktaya taşımak adına üzerimize düşen görevi başarıyla yerine getirmektir” diyerek sözlerine ekliyor.  

Fuar ve Kongre Turizmi

Fuar ve kongre turizmi, turizm sektörünün en gözde segmentlerinin başında geliyor. ICCA- Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Birliği tarafından açıklanan verilere göre dünyada her yıl binlerce fuar ve kongre gerçekleştiriliyor ve milyonlarca kişi bu kongreler için seyahat ediyor. Uluslararası kongrelere ev sahipliği yapan ülkelerin ilk sırasında ABD geliyor. Ardından Avrupa kıtası… Kongreler genel olarak sağlık, bilim, sanayi ve teknoloji alanında yoğunlaşıyor.

Kongre turizminin ülke ekonomileri için büyük önem taşımasının başlıca nedeni kongre turistinin kıyı turistinden daha çok harcama yapması. IEFT Yurtdışı Fuarları gençlerin hayallerine bir adım daha yaklaşmasını sağlayan bir organizasyon olmasının yanı sıra, ekonomiye olan katkısıyla da turizm sektörünü hareketlendiriyor.