Güney Kore Türk Öğrenciyle Buluşuyor !

Güney Kore Türk Öğrenciyle Buluşuyor !

Türkiye’nin ve bölgenin en büyük yurtdışı eğitim fuarı olan IEFT Yurtdışı eğitim Fuarları’na katılan Güney Kore, Türk öğrencilere sunduğu özel burslar ve uygun fiyatlı eğitimlerle iki ülke arasındaki eğitim iş birliğini artırıyor.

Geçmişe dayalı güçlü bağlara sahip iki ülke olan Türkiye ve Güney Kore arasındaki ilişkiler gün geçtikçe olumlu yönde artıyor. İki ülke gençlerinin birbirlerine ve kültürlerine duydukları sempati bu ilişkilerin gelişmesinde önemli rol oynuyor.

Son dönemde Türkçe öğrenen ve Türkiye’de yaşamak isteyen Güney Koreli öğrenciler ve Korece öğrenen Türk öğrencilere sıkça rastlanması Güney Kore hükümetini harekete geçiriyor. Türk öğrencilere gösterdiği ilgiyi artırması gerektiğini fark eden Güney Kore yetkilileri, eğitim konusunda büyük bir heyeti Türkiye’ye gönderiyor. Güney Kore artık eğitim konusunda yakaladığı çıkışı Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek için de kullanıyor. 

Güney Kore ve K-Pop Kültürü

Güney Kore 2017 yılında yurtdışı eğitimdeki etkisini artırma konusunda rekor kırmıştı. Güney Kore’nin bu yükselişinde yürütülen uluslararası çalışmaların da etkisi var, ancak özellikle dikkat edilmesi gereken konu Güney Kore’nin K-Pop olarak adlandırılan müzik sektörünün yaşadığı gelişim süreci… Türkiye ile çok benzerlik gösteren bir ülke olan Güney Kore’de Türkiye’nin izinden giderek popüler kültür aracılığıyla gençlere ulaşmayı hedefliyor. Türkiye’nin dizileri, filmleri, oyuncuları ile dünyanın hayranlığını kazanmasını fark eden Güney Kore de müzik sektörüyle ülkesine olan ilgiyi artırmayı amaçlıyor ve başarıyı yakalıyor. İlk olarak “Gangnam Style” ile dünyanın ilgisini çeken K-Pop kültürü popülaritesini gün geçtikçe artırıyor. Güney Kore genellikle komşu ülkelerinden öğrenci kabul eden bir ülkeyken K-Pop kültürünün ve yürüttüğü çalışmaların etkisiyle ilk kez Fransa ve İsveç gibi ülkelerden de öğrenci almaya başlıyor.
Dünya çapında yükselen bir değeri olan K-Pop kültürü Güney Kore’nin dünyanın dört bir yanından öğrenci çekmesini sağlıyor. Bu popülerleşme Türkiye’deki öğrencilerin de ilgisini çekiyor. Türkiye’nin ve bölgenin en büyük yurtdışı eğitim fuarı olan IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları’nda yapılan anketlerde ilk kez Güney Kore’nin adı geçmeye başlıyor ve pek çok öğrenci ‘Hangi ülkede eğitim almak istersiniz?’ sorusuna “Güney Kore” cevabını verince,  Güney Kore Türkiye’ye güçlü bir eğitim heyeti gönderme kararı alıyor. 

Güney Kore En Güçlü Üniversiteleriyle Türkiye’ye Geliyor!

Güney Kore dünya sıralamasına girecek kapasitede eğitim veren üniversiteleriyle Türkiye’ye geliyor. Delegasyonları, üniversiteleri ve kurdukları uluslararası eğitim enstitüsüyle Türkiye’ye gelecek olan Güney Kore iki ülke gençlerinin birbiriyle güçlü ilişkiler kurmasını arzuluyor. Karşılıklı öğrenci değişimi yapmak amacıyla Türkiye’ye gelen heyet hem devlet basında hem de özel kurumlarla yapacağı görüşmelerle güçlü bağların temelini atmayı istiyor. Güney Kore üniversiteleriyle kurulacak iş birlikleri sayesinde önümüzdeki süreçte iki ülke arasındaki öğrenci değişiminin zirve yapması bekleniyor.

Güney Kore Öğrencilerin Geleceklerini Düşünüyor

ICT gelişme endeksinde 175 ülke arasından birinci sırada yer alan Güney Kore, ülkesinde okuyan yabancı öğrencilerinin geleceklerini de düşünüyor. Ülke Fortune Global 500 şirketi içerisinde giren şirketler de dahil olmak üzere öğrencilerine Koreli şirketlerde çalışma imkanı sunuyor. Başarılı öğrencilerin büyük çoğunluğu bu şirketlerde bir işe yerleşebiliyor. Ayrıca Güney Kore başarılı öğrenciye burs verme konusunda da dünyadaki en bonkör ülkelerden biri. Özellikle Türkiye’den giden öğrenciler için açılan özel burs programları ilgi çekici. Bu burslar öğrencilerin uçak biletlerinden konaklamalarına, aylık maaşlarından sağlık sigortalarına kadar pek çok konuda yardımı kapsıyor. Böylece Güney Kore Türk öğrenciler için cazip hale geliyor. Güney Kore para biriminin Euro ve Dolar kadar yüksek olmaması öğrencilerin bu ülkeye gittiklerinde rahat bir öğrencilik hayatı yaşamalarına imkân veriyor.

Korelilerin sıcak kalpli, mütevazı ruhlu bir halk olması, ülkedeki düşük suç oranı, ülkenin doğal güzellikleri, gelişmiş ve teknolojik alt yapısı, kaliteli eğitim sistemi yabancı öğrencilerin bu ülkeye olan ilgisinin haklı sebepleri arasında yer alıyor.