İngiltere ve Amerika’da Sporu Dil Eğitimiyle Birleştiren Yaz Okulları

İngiltere ve Amerika’da Sporu Dil Eğitimiyle Birleştiren Yaz Okulları

Yaz okulu için yurtdışında dil eğitimine giden öğrenciler, tutkuları olan sporu eğitimleriyle birleştirme olanağına sahip oluyorlar. Kontenjanları sınırlı olan ve özel ilgi alanını dil eğitimiyle birleştiren bu okullar, 8 ile 19 aralığındaki çocukların hayallerini süslüyor.

Türkiye’den yurtdışı yaz okullarına her yıl binlerce öğrenci gidiyor. Türk öğrenciler ve aileleri ağırlıklı olarak İngiltere’deki yaz okullarına kayıt yaptırmayı tercih ediyorlar. Her yıl İngiliz okullarına kayıt yaptıran öğrencilerin yanı sıra, Amerika’yı tercih eden öğrenciler ve aileleri de diğer ülkelere göre çoğunlukta. Malta gençler tarafından en çok tercih edilen eğitim destinasyonları arasında. İtalya, Fransa, İspanya ve Almanya'da yaz okulu için tercih edilen popüler ülkeler… 

Son dönemde yoğun olarak ilgi çeken futbol okulları ise dünyada sınırlı sayıda bulunuyor. Genellikle İngiltere’de yoğunlaşan futbol okullarının sayısı 5-6 civarında… Okul sayısı az olunca bu okullar da kontenjanlarını sınırlandırmak durumunda kalıyorlar. Türkiye’den bu okullara bireysel başvurunun yanı sıra gruplar halinde de gidilebiliyor.

Chelsea Futbol Kulubü ve Caterham School 

1811 yılında kurulan İngiltere’nin en prestijli okullarından olan Caterham School ile İngiltere’nin önde gelen futbol kulüplerinden olan Chelsea işbirliğinde düzenlenen yaz okullarında 8-16 yaş grubundan çocuklar kabul ediliyor. Londra’nın Surrey Bölgesi’nde düzenlenen yaz okulunda 2 ile 6 hafta arası değişen sürelerde eğitim veriliyor. İngilizce dil eğitimiyle futbolu birleştiren yaz okulunda Chelsea Futbol Kulübü’nün önde gelen antrenörleri öğrencilerle birebir ilgileniyorlar. 

Arsenal Futbol Kulübü ve Quenswood School 

İngiltere’nin en prestijli yatılı okulları arasında ilk 10’da yer alan Queenswood School ile Arsenal Futbol Kulübü işbirliğinde gerçekleşen yaz okullarında 10-19 yaş grubundan öğrenci kabul ediliyor. Arsenal Futbol Kulübü’nün önde gelen antrenörlerinin 10 kişilik gruplara verdiği dersler minimum 2 haftadan başlıyor. 

Nike Spor Okulları ve ELS 

ELS Dil Okulu ve Nike Spor Okulları işbirliğinde gerçekleşen yaz okulları ABD’de düzenleniyor. Yetenekleri dahilinde arzu ettikleri spora yönlendirilen çocuklar California ya da New Jersey’de düzenlenen yaz okullarına katılabiliyor.9-15 yaş grubundan öğrencilerin katıldığı programlar minimum 2 haftadan başlıyor.